Didaktik şiir

27 Kasım 2012 Salı0 yorum

   Didaktik şiir nedir ? Didaktik şiir nasıl yazılır ve didaktik şiir örnekleri ile alakalı açıklamalı bir edebiyat konusudur. Didaktik şiir duygulardan yoksun bir şiir türüdür. Bu nedenli genellikle öğüt verir ders çıkarttırır öğretici bir şiir türüdür.


Didaktik Şiir belli bir düşünceyi aşılamak veya belli bir konuda öğüt, bilgi vermek, bir ahlak dersi çıkarmak amacıyla öğretici nitelikte yazılan, duygu yönü az olan şiir türüdür. Kısaca öğretici şiirdir. Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig, Aşık Paşa’nın Garibname, Nabi’nin Hayriye bu türün ünlü örnekleridir. Tanzimat’tan sonraki Türk Edebiyatında Ziya Paşa’nın Terkib-i Bend; Tevfik Fikret’in Haluk'un Defteri ve Şermin; Mehmet Akif’in Süleymaniye Kürsüsünde, Asım adlı eserleri de bu tarzda yazılmış ünlü eserler. Fabl türündeki eserler de örnek olarak gösterilebilir. Kaynak : Vikipedi

Tarih boyunca bir çok didaktir şiir yazılmış Türk edebiyatı ve dünya edebiyatı bu tarz şiirlerle bilinç altında ögretici bir yol izlemişlerdir. 
Share this article :

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

 
Support : www.siirlerveguzelsozler.com - All Rights Reserved Bu blog ücretsiz olarak okur yazarlık - eğitim ve gelişim programlarını desteklemektedir.
Şiirler ve Güzel sözler Teması powered by Blogger