ilk insan hangi dili konuşuyordu

13 Eylül 2016 Salı0 yorum

ilk insan hangi dili konuşuyordu 

ilk insan Hazreti Adem aleyhisselam hangi dili konuşurduHepimiz bir dil bir lisana sahibiz. Dilin ne olduğunu nasıl ortaya çıktığı konusu öteden beriden tartışılır. Bu konuda henüz bir mutabakat olmadığını fakat dilsiz insan olamayacağınında kanaatindeyiz. Çünki bir şeyler ifade etme özelliğimiz ve tanımlamak istediğimiz zaman beyin yoluyla dile hüküm veren bir yapıya sahibiz. Dilciler kendini kendisiyle tanımlayan başka bir örnek olmadığını tanımlamadığına göre ilk insandan bu yana bir dil konuşulmaktadır.

İlk insan Hazreti Adem Aleyhisselam 
İlk insan insanlığın babası Hazreti Adem aleyhisselam  hangi dili konuştuğu öteden beri merak edilmiş bu konuda pek çok rivayetleri var. Süryanice Aramice Sanskritçe konuştuğunu idda edenler olmuştur çok sayıda araştırma ve deneyler yapılmış . Mesela Osmanlı devrinde yaşamış Halveti Gülşeni şeyhlerinden şair Muhyi Hazreti Adem aleyhisselamın konuştuğu lisanı bulmak için Baleybelen diye bir kitap yazmış yine aynı maksatla annesinden doğan bir çocuğu alıp onu sosyal hayattan uzak tutarak hangi dili konuşacağını merakla beklemiş fakat çocukların konuşamadığı gibi yetişkinlik çağına erişemeden öldüğüne sahit olmuştur!

Dil iletişim kurmak düşünce belirtmekten öte belkide insanın varlığını sürdürmesinin şartlarından da birisi olarak kayıt altına alınmıştır. Meseleyi bir kişi özelinde değil de toplum bazında değerlendirdiğinde toplumlarında varlık şartlarından birinin dil olduğunu görürüz. Güçlü bir toplum zayıf bir toplumu kendi içinde eritirken o toplumun dilinden başlıyor asimile etmeye yani kendine benzetmeye...


Semerkand yayınlarından başlık alınıp esinlenmiştir.

Share this article :

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

 
Support : www.siirlerveguzelsozler.com - All Rights Reserved Bu blog ücretsiz olarak okur yazarlık - eğitim ve gelişim programlarını desteklemektedir.
Şiirler ve Güzel sözler Teması powered by Blogger