Zeki insanlar neden mutlu olamaz - Şiirler Güzel sözler -->

Zeki insanlar neden mutlu olamaz

Tarih : Kasım 15, 2017 Yorum (0)

Merhaba değerli Siirlerveguzelsozler.com takipçisi arkadaşlarım bugün forum sitelerinde gezerken birisinin sorduğu çok farklı bir soruyu sizlerle paylaşmak istedim. '' Zeki insanlar neden mutlu olamaz '' bir çok cevap verilmiş bu konu üstünde eminim sizinde çok farklı cevaplarınız olacaktır fakat ben şöyle bir derleme yaptım bir çok kullanıcı ve kişilerin yorumlarından oluşan bir cevap hazırladım tabii ki sizin cevabınızı da merak ediyorum. '' Zeki insanlar neden mutlu olamaz '' sorusuna cevap vermek isterseniz yorum bölümünde sizinde cevabınızı görmek isteriz. İşte mükemmel bir derleme ile Zeki insanların neden mutlu olamadığına dair cevaplar...


Günlük hayatta zeki insanlar’ın mutlu olamadıklarına çok sık şahit olmaktayız. Bu mutsuzluğa belli başlı özellikler sebep olur ki bunlar zeki insanlarda sıklıkla bulunur.

Bu insanların sevgilisi, huzurlu bir ailesi, başarılı oldukları bir meslekleri olabilir. Fakat akıllarında sürekli ters giden bir şeyler olduğunu söyleyen, yalnız hissetmelerine neden olan duygu dalgalanmaları vardır. Onları odalarının bir köşesinde üzgün ve cesareti kırılmış bir halde bulabilirsiniz. Ernest Hemingway’in de dediği gibi, “Mutluluk zeki insanlarda rastladığım en nadir şeylerden biridir.” Yine komik bir genelleme vardır ki bu hayatta en mutlu olanlar cahil insanlardır.

1.Zeki insanlar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünürler.

Yüksek IQ’ya sahip bireylerin derin düşüncelere dalıp bulundukları ortamdan kopmaları sık sık rastlanan bir durumdur. Bu onlar için çoğu zaman boğucu bir hale gelir. Özellikle düşünme süreçleri uzadığında ve bu düşünce havuzunda kaybolduklarında kalabalıktan uzaklaşmak isterler.

“Ignorence is bliss.”, yani “Cehalet mutluluktur.” sözünü duymuşsunuzdur. Ne kadar az bilirseniz, o kadar güvende ve mutlu hissedersiniz. İnsanların gerçek yüzünü öğrendiğinizde veya sakladıkları kötü taraflarını fark ettiğinizde dünya başınıza yıkılmış gibi hissedersiniz.

2. Zeki ve Aklı Başında insanların Tatminkarlık Seviyesi Yüksektir

Akıllı insanlar ne istediklerini bilirler ve daha azıyla yetinmek istemezler. Yani elde ettikleri başarılarla memnun olmak onlar için çok zordur. Bu hangi alanda olursa olsun onlar için aynıdır. İlişkiler, aile, kariyer vb. hepsi onların hayatında özel bir yere sahiptir.

3. Aşırı Şekilde Özeleştiri Yaparlar

Zeki insanların bir türlü mutluluğu yakalayamamasının ardında yatan bir diğer sebepte, kendilerini ciddi şekilde eleştirmeleri ve yetersiz görmeleridir.. Bu konumda bir birey sık sık kendini analiz eder ve her davranışını titiz bir şekilde inceler.

Bazen, sadece yatağınıza uyumak için uzanırsınız ve aniden sizi utandıracak bir anı gelir. Bu uykunuzu kaçırmanıza ve modunuzun düşmesine neden olabilir. Zeki insanlar devamlı geçmişe dönük hatalar ve anıları kafalarında döndürürler. Bu onları negatif bir ruh haline büründürür.

4. Çok Fazla Hayal Kurarlar

Yüksek IQ sahibi bireyler bir anlam, bir amaç, büyük fırsatlar, yenilikler aramaktan vazgeçmezler. Hayal dünyasında süzülüp giderken, hayal güçleri hayatın zevkli taraflarının tadını çıkarmalarına engel olur. Gerçeklik, hayal dünyalarında olanlarla kıyaslandığında cazip gelmez. Bu sebeple gerçek dünyadan kaçıp hayallerine sığınırlar.

5. Herkes Tarafından Anlaşılamayabilirler

Başkası tarafından anlaşılabilmek bir insanın en büyük tecrübelerinden biridir. Sizinle bir konu hakkında oturup saatlerce konuşabilecek biriyle baş başa kalmak gibisi yoktur. Fakat zeki insanlar bu keyfi çok nadir olarak paylaşabiliyorlar. Çünkü herkes zeki değil ve değerli görüşleri onlar kadar idrak edemezler. Pek çoğu kendini anlaşılamamanın verdiği yalnızlık içerisinde buluyor.

Bu durum onların sosyal ortamlarda bulunma isteklerini azaltıyor. Kendini daha da yalnızlaştıran birey mutsuzluğa mahkum oluyor.

6. Ciddi Psikolojik Problemler Yaşayabilirler

Yüksek IQ sahibi bireylerin sosyal anksiyete, bipolar gibi psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskinin fazla olduğu birçok çalışmayla kanıtlanmıştır. Bu yaratıcı bir zekaya ve parlak bir zihne sahip olmanın bir yan etkisi olabilir mi? Filmlerde dahi genellikle yüksek IQ’ya sahip olan insanlar, psikolojik sorunları olan insanlardır. Akıl Oyunları adlı film bu konu için örnek teşkil edebilir.

Aynı zamanda psikolojik sorunlar yaşamayan zeki insanların, varoluşsal depresyon yaşama olasılıkları yüksektir. Her şeyi derinlemesine analiz eden, yaşam ve ölüm arasındaki derin manaları anlamlandırmaya çalışan insan, bu arayışlarının sonucunda kendini varoluşsal kriz içerisinde bulabilir.


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************