Kitapsız hayat çekilmez oldu - Şiirler Güzel sözler -->

Kitapsız hayat çekilmez oldu

Tarih : Ekim 05, 2018 Yorum (4)

       Öyle nadir bir cümle aslında 'Kitapsız hayat çekilmez oldu' nereye çekersem gider o tarafa. Bir dindar tarafından kötü bir hayatın eşiği, bir materyalist tarafından sorgucu bir abdal tarafından çok bilgili oldu sanırım. Cahile cuhalaya bile gideri var bu sözün işte öyle bir söz söyledi hayata...

Kitap görseli

Öyle özlü bir söz de hemen şak diye yazasım geldi aslında ... 'Kitapsız yaşamak kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır.'  işte bu özlü söz dünyaya en büyük etkenin kitap olduğunu aks etmiştir. Kitaplar bir çok bilgi ve sırrı içinde barındıran yegane varlıklarımızdır. Kitaplar sayesinde bir çok olay ve yaşanmışlıklar kayıt altında tutulabilir bu sayede geçmiş geleceğe ayna olabilir diye bakıyoruz. Bir çok semavi din kitaplarla bildirge vermiş suküneti sağlamış ve bir çok okul kitaplar sayesinde dünya işlerine yarayacak bilgiyi delil olarak tutmuştur. Yazı bulunduğundan beri bir çok şekilde tasvir edilip insanlar arasında bir anlaşma ve yardımlaşma için kullanılmış harika bir nesnedir. Kitaplar sayesinde öğrenmek için yaş sınırı olmadığını anladık 300 yıl önce yazılmış bir kitap bugüne yol gösteriyorsa, geçmişten geleceğe iz bırakan olayları tanık olarak anlatıyorsa hem yaşayanları hem yaşanan hikayeleri vurguluyorsa o toplum yükselmenin yolunda olduğunu görebiliriz. Kadim medeniyetler Mısır medeniyeti gibi yazıyla bir çok hüküm, karar ve hukuk dayanışması yapmışlardır. Bu sayede birlik beraberlik ve akıl çağına kitapla girilmiştir. Geleceğe gelecek olursak geçmişten bu güne kimya fizik harita dinler için bir çok kitap varlığını sürdürmekte fakat bugün Kitaplar karmakarışık bir hal almış durumda, Kitap dersek aklımıza Roman yada hikaye kitapları gelmekte bunları okumak kötü demiyoruz  hayal dünyamızı renklendirmek için Roman ve hikayeler gerekli yazılardır işte bunların yanında farklı kitap tarzları Tarih örneğin okunursa bilgi hazinemizin daha ileri olacağına inanıyorum . Günümüzün en büyük eksikliği Tarih kitapları okunması gerektiği eksikliğidir. Bulunduğumuz coğrafya bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve son dönemlerde yaşanan tarihsel vaakalar nedeniyle bir çok tarihi bildi boş bırakılmıştır. Okumanın en başta geliştirilmesi gereken yer bizce Anadolu Tarihi ve Anadolu Edebiyatı olarak tamamlanmalıdır.

Tarih araştırmalarında Kitap üzerine bir çok eylem yapıldığını fark edebilirsiniz. Büyük medeniyetler büyük kütüphaneler oluşturarak bilginin önemine değer vermişlerdir. Büyük bir medeniyet olmak istiyorsanız kitap değerine değer vermek gerektiğini unutmamak gerekir. Günümüzde en büyük eksiklik tekrar tekrar söylüyoruz Kitap okumamaktır. Okuduğumuz kitapları öğretici ve eğitici olarak seçmemizden kaynaklıdır. İnsanlar bilgilerini diğer kişilere aktardığı gerçekliği her zaman vardır öğrenen insan öğretecektir. Bu özlü sözlerden yola çıkarak bir başka konu Annelerin yani kadınların okuması yönünde ki hassasiyet olacaktır. Akıllı kadınlar akıllı toplum oluşturmanın anahtarıdır.

Bu yazıda Kitap okumanın değerinden bahsedilmiştir.


#ersince  #kitaplar

4 Comments

Comments Yap
avatar

Kitap okumak kısacası okumak gerek...

Cevapla
avatar

Okumak bana he zaman iyi gelmiştir, ilaç niyetine de okurum ,keyif niyetine de.İkisinde de öğretir.

Cevapla
avatar

Okurken bulduk kendimizi bizde buralarda...

avatar

Sevgili yazar arkadaşım kitapsız hayat çekilmez oldu başlığı altında yazdığınız makale harika bir örnek olmuş. Sorun şu ki insanlarımız kitap okumuyor. Okudukları kitaplara bakıldığında doğru düzgün bilgi içermeyen kitaplar okuyor. Tabi ki her kitap öyle değil ama şuan basımı yapılmış ünlü yazarların bir kaç kitabı var ki isim vermek istemiyorum gerçekten utanıyorum. Tarih kitaplarında sıkılıyor toplum gerçi bizim insanlarımız pekte geçmişe önem vermiyor. Bu da önceki neslin cahilliğinden kaynaklanıyor. Buda bizi dar görüşlü kendini toplumdan soyutlamış cahil bir kesime götürüyor. Biraz aydınlandıkmı yok sanmıyorum. Çünkü gelecekte her geçen gün bizi geri götürüyor.

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************