Türk Edebiyatı En ünlü En Büyük Şairi Kimdir - Şiirler Güzel sözler -->

Türk Edebiyatı En ünlü En Büyük Şairi Kimdir

Tarih : Ekim 15, 2018 Yorum (3)

           Bu soruyu sormak büyük cesaret istiyor. 'Türk Edebiyatı En ünlü En Büyük Şairi Kimdir ?' diye sorarken cevap almak mümkün olmayabilir. Türk edebiyatı tarih açısından çok geniş bir Şairler listesine sahiptir. Miras olarak Osmanlı devletinden kalan şiir yazma geleneği Cumhuriyet tarihi boyunca devam etmiş günümüze kadar gelmiştir. En Büyük Şair kimdir sorusunu cevaplamak için bir çok Şair tanıyor olmamız gerekli ve bu şairlerin ne üzerine yazdıklarını bilmek bu soruya cevap vermek için gereklidir. Şairlerimizin listesini yapmak için bir hayli zaman gerekecek ve çok iyi şiirleri ve yazıları da bir bir okumak gerekir o yüzden böyle bir liste için Türk Edebiyatı için Şairlerin hayat hikayelerinden tutun yaşadıkları zamana kadar detay bilmek gerekir diyoruz.

Türk Edebiyatı Şairleri için neler söylenmiş bir bakalım 

Türk Edebiyatı En ünlü Şairleri
Şairler Magazin


  • Şair Yahya Kemal : Bir çok yazar ve Şaire etki kaynağı olan yazıları iki şiir kitabının arasındadır. Hakikatli bir İstanbul Şairidir. 'Aruzu ben yazdım bitti söyleyin Şiir yazsınlar' diyen şairdir. Yalnızlık onun kaderi olarak kalmış ve bu yalnızlık üzerinden yazılan sözler harika ötesindedir. Osmanlı ve Cumhuriyet yıllarını tadan nadide Şairdir. 
  • Şair Mehmet Akif : Kurtuluş savaşı yıllarının halk için yazılar yazan Şairidir. İstiklal Şairi olması onu diğer şairlerden kesinlikle ayırır. Tarih ve ülke için yazdığı bir çok şiir efsanedir. Atatürk, Mehmet Akif için Askerlerin önünde şiir ve sesleniş yapmasını moral vermesini istediği nadide şairdir. 
  • Şair Attila İlhan : Roman ve Şiir üzerine bir çok yazısı bulunan Attila İlhan binlerce Aşığın dert ortağı olmuştur. Düz yazıları ve makaleleriyle gönüllere taht kurmuştur. 
  • Şair Sezai Karakoç : Yaşayan en iyi şairlerden birisidir. Mana dünyasını maddeye çevirip söze döken ender söz yazarıdır. Mona Rosa şiiri onla gündeme gelmiştir. Ey Sevgili sözlerinin sahibidir. 
  • Şair Cemal Süreya : Bir çok Aşk ve Sürgün şiirleri yazmıştır. Bir devlet kütüphanesine şiir ekleyecek kadar hazinesi vardır. Sevenler iyi bilir iyi tanır. Bir iddaa sonucu soy adından bir y eksilten Şairdir. 
  • Şair Necip Fazıl Kısakürek : Hem tarihi hem Aşık dilinde şiirler yazan Şairimizdir. En etkileyici Şiiri Zindandan Mehmede mektup tur. Bir çok kişi kısa sözlerinin esiridir. 

Bu yazıda başlık dikkat çekmek amaçlıdır. En büyük Şair kimdir sorusunu değerli takipçilerimize bırakıyoruz. Sizin için değerli olan büyük saydığınız Şairi yorum kısmında nedeniyle birlikte yazın konumuza birlikte ekleyelim. Ne dersiniz Türk Edebiyatının En büyük Şairi Kimdir ? 


Diğer konu Başlığımız : En iyi Şairler ve Şiirleri 
3 Comments

Comments Yap
avatar

hepsi muhteşemler... ne kadar güzel bir paylaşım bu... benim favorim Ve sana söylemek istedigim en güzel söz:
henüz söylememiş olduğum sözdur...
(24 Eylül 1945- Nazim Hikmet)... en güzel söz henüz söylemediğimizdir... çok anlamlı diye düşünüyorum.

Cevapla
avatar

Nazım Hikmet Sevgi ve Rahmetle anıyoruz. Liste takipçilerimiz ve değerli gördüğümüz yazarların anlatımlarıyla yenilenerek devam edecektir. Gamze hanım bizimle En ünlü Şair başlığında Nazım Hikmet 'i önerdiğiniz için teşekkür ederim.

avatar

İlginiz için teşekkür ederim. ben Nazım Hikmeti severim ama en büyük şair kim derseniz bence kuşkusuz MEHMET AKİF ERSOY dur. Üznünüm soruyu anlamamışım değerli şairleri görünce dayanamadım en güzel söz henüz söylenmemiş olandır sözünü seviyorum:)

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************