Ah bu Yoksulluk Bende senin Canını yakabilseydim Keşke

        Geziniyorum öyle haber siteleri, bloglar, gündeme dair ne varsa bakıyorum hem televizyondan hemde internet ortamından gerçi artık pek ayrı yer değiller ya... Bir haber sitesinde mavi önlüklü çocuklar görünce durdum bir an yüzlerinde sansür vardı, aklıma gelmeyen kalmadı hemen haberin detayına bakmak istedim tabii ki. Haberde bir öğrencinin okulda ki yaşantısı ile ilgili bir haber paylaşılmıştı fakat haberin konusu yazmakta bile zorlandığım okurken gözyaşlarımı tutamadığım bir konu Yoksulluk...

- Keşke dedim keşke... Öyle bir boksör olsaydım ki bir vuruşta o yoksulluk denen illeti bir vuruşta nakavt edebilseydim... Ah be çocuk bu dünya sana yoksulluğu bu yaştamı öğretir.

Haberin detayına geliyorum; Bir gün okula gelen öğrencinin beslenme çantasız okula geldiğini fark eden öğretmen öyle bir olayla karşılaşıyor ki Yoksulluğun ne demek olduğunu anlıyor.

Yoksul öğrenci okula beslenme çantası getirmediği için 


Olay Kayseri Kepez de geçer ilkokul öğrencisi üçüncü sınıf öğrencisinin okula beslenme çantası olmadan geldiğini fark eden öğretmen, öğrencisine sorar; beslenme çantan nerede diye. unuttum der. Ertesi gün tekrar aynı şekilde beslenme çantası olmayan öğrenciye sorar nerede diye 'yok' der. Öğretmenin ısrarlı sorularına çocuk öğle arasında eve gidiyorum çok yiyorum der. Bir sonra ki gün öğretmen tekrar sorar oğlum niye getirmiyorsun der çocuk YOK der. Yok deyince beslenme çantasının olmadığını zanneder fakat çocuk devamına ekler 'EVDE HİÇ BİR ŞEY YOK'

Öğretmenin arkadaşlarından evinin adresini öğrendiği öğrencisini ziyarete gider. Evin kapısını çalar ve içeri girdiğinde içler acısı kare ile karşılaşır. Tek göz oda ve mutfak dan oluşan bir evde yaşamaya çalışan bir aile.

Öğretmen bu ailenin hayatına dokunur. Meslektaşları ile birlikte bu aileye yardım etme kararı alırlar. Ailenin sağlıklı bir ortamda yaşaması için evi yenileme için çalışmalar başlatıp gıda desteği ile ailenin yanında olan öğretmen öyle bir işe kalktı işte.

Baba öyle bir şey dedi ki; "Üç yıldır kaldığım ev hiç olmuyordu, ön tarafı çatlamıştı. İki çocuğum var. Öğretmenden Allah razı olsun, evimize geldi baktı. Hayırseverler yardım etti."

Annenin sözleri ise : mecbur kaldıkları için böyle bir evde yaşadıklarını anımsatarak, "Çocuklarım yeni evde büyüsünler. Kendi evim olsun istiyorum, kendi yaşantım olsun. Çok sıkıntı çektim, çocuklarım çekmesin." dedi.

Hangi Yüzyılda yaşıyoruz ? hani milli gelirlerimiz ? Hani bu ilçenin Valisi ? Neredesiniz ?

Ben bu yoksulluğu alnının ortasından vurmalıyım dostum!

Ah bu Yoksulluk Bende senin Canını yakabilseydim Keşke Ah bu Yoksulluk Bende senin Canını yakabilseydim Keşke Reviewed by ErsinCe on Kasım 06, 2018 Rating: 5

24 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Malesef Mehtap hanım, Güzel olanı güzel yürekli insanların olması oluyor...

   Sil
 2. Bu halde o kadar çok aile var ki Ersin. Biz nereye gidiyoruz böyle?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gittiğimiz yol yol değil Ece anne lakin ümid ediyoruz Güzel günler göreceğiz...

   Sil
 3. Kim bilir daha neler var. Rabbim cümlesine iyileri ve iyilikleri çıkarsın.

  YanıtlaSil
 4. Sayın Mehtap, Gerçekten çok üzücü bir durum yoksulluk, hem o derde katlanan hemde çeken için.

  Ece Anne artık kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz, herşeyden bolca varken neden payına eksik düşüyor yaşam standartları. Bizim gidişimiz hiç iyi değil... İyilikte yarışan bizler burnumuzun ucunumu göremiyoruz.

  Pir i FANİ; Haklısın lakin bu pozisyonda ki ailelerde yaşam hakkından payını almalı. Alamıyorsa verilmeli. Yoksulluk bu yüzyılda bitmeli...

  Yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim benim için bugün farklı bir haber oldu.

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten çok üzücü bir durum. Hele ki çocuğu olan için daha zor. Allah yardım etsin herkese.

  YanıtlaSil
 6. Çok üzücü bir durum. Allah yardımını esirgemesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kullar yardımını esirgemese daha iyi olur diye düşündüm bir an...

   Sil
 7. Çok üzücü, lakin benzer aileler, yaşanmışlıklar o kadar çok ki. İnsan kahroluyor. Allahtan bu öğretmen kardeşimiz gibi duyarlı olan insanımız da çok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel dünyalara güzel yarınlara diyelim o zaman...

   Sil
 8. Bu haberi izlerken çok üzülmüştüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beni de etkileyen bir haber oldu şahsen üzüldüm... Sevindirici olan Öpğretmenin aile ile ilgilenmesi harika oldu...

   Sil
 9. Bu yazıyı yazıp paylaşan,
  kocaman yürekli ince ruhlu editöre çok teşekkür ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz Sibel hanım ince yorumunuz için teşekkür ederiz efem.

   Sil
 10. Açtırma kutuyu söyletme kötüyü yurdum insanı . Bu ülkede öyle hikayeler varki, işte insan bakış açısını değiştirdiğinde anlıyor hakikati.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seda hanım Ders çıkarılması gereken bir haber, yorumunuz için teşekkür ederiz.

   Sil
 11. Deniz yıldızı hikayesi gibi, dokunulan aileler rahatlıyor ya dokunamadıklarımız...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yardımlaşma en kutsal görev olduğuna inanıyorum.

   Sil
 12. Komşusu açken, kendisi tok yatan bizden değildir. Hz.Muhammed (S.A.V.)
  Allah o öğretmenden ve yardım edenlerden razı olsun inşAllah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir öğüt paylaştınız saygıdeğer Blog yazarı. Güzel duanıza katılıyorum Amin diyorum. Yorumunuz için teşekkür ederiz efem.

   Sil
 13. İnsanlar böyle durumlarda kime başvuracaklarını yardım isteyeceklerini mi bilmiyorlar acaba? Hemşirelik okuyorum, halk sağlığı stajımda birçok ailenin evine gittik. İhtiyacı olanlara il dernekler müdürlüğünden yardım bulduk. Üstelik dernekler hiçbir koşul istemiyor. Evin varsa araban varsa yardım yapmayız demiyorlar ihtiyacım var diyorsun ve yapıyorlar. Bence insanlar kime başvuracağını bilmiyor. İçler acısı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim Anadolu insanı gururlu dersek daha yeri olur. Kendinden çok başkasını düşünen yapımız yani iyi niyetimiz var. Bu düşüncede olduğumuzu dernekler iyi biliyorlar bunun için yardım istettirmek yerine yardım etmeyi yardım edilecek kişileri bulmayı neden hedeflemiyorlar ? Fakirlik alın yazısı değil çağımızın hastalığıdır.

   Sil

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

Öne Çıkan Yayın

Sözlük - Sittin Anlamlı Ne Demektir ? TDK

#Sözlük - Sittin Ne demektir  Sözlük anlamlarında 'Sittin' kelimesinin araştırmasını ele alıyoruz. #Sittin Ne demektir ? Sitt...

Blogger tarafından desteklenmektedir.