Deniz Gezmiş Kimdir ki ?

4 Kasım 2018 Pazar0 yorum

Türkiye'de yaşamış Deniz Gezmiş Kimdir, Deniz Gezmişin hayat hikayesi, Deniz Gezmiş Ne yaptı gibi soruların cevaplarını Deniz Gezmiş için hazırlanan Kimdir ki başlığında biyografiler içerisinde bulabilirsiniz. 


Deniz Gezmiş Kimdir Ki ? 


Deniz Gezmiş Kimdir ?

Deniz Gezmiş, Ankara’nın “Ayaş” ilçesinde 27 Şubat 1947’de dünyaya geldi. Öğretmen bir ailenin çocuğu olması nedeniyle ilk ve ortaöğremini Sivas’ta yaptı. Sonrasında ise liseyi İstanbul’da okudu. 1965 senesinde Türkiye İşçi Partisi’nin Üsküdar ilçe başkanlığına aday oldu. Deniz Gezmiş henüz lise yıllarında iken edindiği sol görüş ile genç yaşta kendini eylemlerin arasına attı. Gezmiş Türk-iş yöneticilerini protesto eden grup ile beraber yaptığı eylem sonucunda tutuklanarak gözlatına alındı. Bu olay Deniz Gezmiş‘in ilk gözaltına alınmasıydı. 1 Eylül 1969’a kadar Filistin’de kaldı ve bu dönemde üniversiteyi işgalinden dolayı Hukuk Fakültesin’den atıldı. Bir olayda Deniz Gezmiş‘e ait olduğu belirtilen silahların ele geçirilmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıktı. 20 Aralık ’da hakkında tutuklama emri çıkan Deniz Gezmiş, 18 Eylül 1970’e kadar hapis yattı. 18 Eylül 1970’e kadar içerde yattı. Ardından Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. İlk silahlı etkinliklerine 29 Ocak 1970 tarihinde verdi ve 12 Mart dönemi boyunca faaliyetlerini devam ettirdi. 16 Temmuz 1971’de Sıkıyönetim Mahkemesi Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ile birlikte saat 1.00-3.00 arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.


Şu anda Deniz Gezmiş için hazırlanan Kimdir ki başlığında Deniz Gezmiş Biyografisini okumaktasınız. 
Share this article :

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

 
Support : www.siirlerveguzelsozler.com - All Rights Reserved Bu blog ücretsiz olarak okur yazarlık - eğitim ve gelişim programlarını desteklemektedir.
Şiirler ve Güzel sözler Teması powered by Blogger