El Cid efsanesi özeti

27 Kasım 2018 Salı3yorum

El Cid Efsanesi Özeti Sorular üzerine Blogumuzda yayınlamaya karar verdik. Edebiyat Soruları arasında yer alan El Cid efsanesi;

El Cid Efsanesi özeti


El Cid efsanesi 12. yüzyıldan başlayarak yayılmıştır. 14. yüzyıla kadar hayatı destansı şiirlerle anlatılagelmiştir. El Cid'in maceraları Don Kişot'a ilham kaynağı olmuştur. El Cid ile ilgili çok sayıda eser yazılmıştır. Fransız oyun yazarı Pierre Corneille trajik komedi eseri El Cid'i 1636'da yazmıştır. Jules Massenet'in 1885 tarihli operası da bu esere dayanır. Plácido Domingo, bu eserdeki Rodrigue (Rodrigo) karakterini birçok kez sahnelemiştir.

El Cid ile ilgili en bilinen sinema filmi 1961 yapımı El Cid bir destan filmidir, Anthony Mann yönetiminde. Bu filmde başrollerde Charlton Heston ve Sophia Loren bulunmaktadır.

Ortaçağ Avrupasıyla ilgili bilgisayar oyunlarında da El Cid canlandırılmıştır. Bunlardan en çok bilineni Age of Empires II: The Conquerors adlı oyunda El Cid'in maceraları altı ayrı bölümde oynanabilmektedir.

San Diego, Kaliforniya'da bulunan Balboa Parkında El Cid heykeli bulunur. 7 metre yüksekliğindeki bu bronz heykel 1927 yılında Anna Hyatt Huntington tarafından yapılmıştır.

Avustralya'daki Whitsunday Adalarındaki bir limana Cid Limanı, buraya bakan tepeye ise Bavieca Tepesi adı verilmiştir.

Yazar Isabel Allende, Zorro adlı romanında kahramınını De La Vega ailesi soyuna dayandırmaktadır, dolayısıyla El Cid ile bağ kurmaktadır.


Vikipedi, özgür ansiklopedi
Share this article :

+ yorum + 3 yorum

27 Kasım 2018 13:24

Bu konuda pek birşey bilmediğimi fark ettim seni okuyunca. Teşekkür ederim bu değerli paylaşım için :))

27 Kasım 2018 17:53

Rica ederim efem, daha bir çok bilgiyi gün yüzüne çıkaracağız Edebiyat çoklu bir dünyanın tekli bakış açısı olarak günümüzde her duyguya hitap ediyor olması gelişen dünyamızın gelişen insanlarına ışık olarak doğacak...

5 Aralık 2018 11:28

Güzel ve bilgilendirici paylaşım için çok teşekkürler..

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

 
Support : www.siirlerveguzelsozler.com - All Rights Reserved Bu blog ücretsiz olarak okur yazarlık - eğitim ve gelişim programlarını desteklemektedir.
Şiirler ve Güzel sözler Teması powered by Blogger