El Cid efsanesi özeti - Şiirler Güzel sözler -->

El Cid efsanesi özeti

Tarih : Kasım 27, 2018 Yorum (3)

El Cid Efsanesi Özeti Sorular üzerine Blogumuzda yayınlamaya karar verdik. Edebiyat Soruları arasında yer alan El Cid efsanesi;

El Cid Efsanesi özeti


El Cid efsanesi 12. yüzyıldan başlayarak yayılmıştır. 14. yüzyıla kadar hayatı destansı şiirlerle anlatılagelmiştir. El Cid'in maceraları Don Kişot'a ilham kaynağı olmuştur. El Cid ile ilgili çok sayıda eser yazılmıştır. Fransız oyun yazarı Pierre Corneille trajik komedi eseri El Cid'i 1636'da yazmıştır. Jules Massenet'in 1885 tarihli operası da bu esere dayanır. Plácido Domingo, bu eserdeki Rodrigue (Rodrigo) karakterini birçok kez sahnelemiştir.

El Cid ile ilgili en bilinen sinema filmi 1961 yapımı El Cid bir destan filmidir, Anthony Mann yönetiminde. Bu filmde başrollerde Charlton Heston ve Sophia Loren bulunmaktadır.

Ortaçağ Avrupasıyla ilgili bilgisayar oyunlarında da El Cid canlandırılmıştır. Bunlardan en çok bilineni Age of Empires II: The Conquerors adlı oyunda El Cid'in maceraları altı ayrı bölümde oynanabilmektedir.

San Diego, Kaliforniya'da bulunan Balboa Parkında El Cid heykeli bulunur. 7 metre yüksekliğindeki bu bronz heykel 1927 yılında Anna Hyatt Huntington tarafından yapılmıştır.

Avustralya'daki Whitsunday Adalarındaki bir limana Cid Limanı, buraya bakan tepeye ise Bavieca Tepesi adı verilmiştir.

Yazar Isabel Allende, Zorro adlı romanında kahramınını De La Vega ailesi soyuna dayandırmaktadır, dolayısıyla El Cid ile bağ kurmaktadır.


Vikipedi, özgür ansiklopedi

3 Comments

Comments Yap
avatar

Bu konuda pek birşey bilmediğimi fark ettim seni okuyunca. Teşekkür ederim bu değerli paylaşım için :))

Cevapla
avatar

Rica ederim efem, daha bir çok bilgiyi gün yüzüne çıkaracağız Edebiyat çoklu bir dünyanın tekli bakış açısı olarak günümüzde her duyguya hitap ediyor olması gelişen dünyamızın gelişen insanlarına ışık olarak doğacak...

avatar

Güzel ve bilgilendirici paylaşım için çok teşekkürler..

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************