Genel Anlamda Didar Ne demektir ?

13 Kasım 2018 Salı0 yorum

Soru: Genel anlamda Didar - Dîdâr ne demektir ? 

Neden Genel anlamda bakıyoruz Didar kelimesinin anlamına; çünkü farklı bilgiler içermektedir. Örneğin Osmanlıcada Didar ne demek, Tasavvufta Didar ne demektir ? , Alevilikte didar,  Tdk da Didar nedir gibi sorularla karşılaştırılabilinir ? Didar genellikle isimler içinde kullanılır. 


Didar Ne demektir ? 

Didar kelimesine Cevap 

Öncelikle isim olarak genellikle Didar adının Kürtçe olup olmadığı yönünde Didar adı Kürtçe değildir Farsça bir addır. Bu isim genellikle Erzurum, Erzincan, Ağrı illerimizde yoğundur bir çok aile ikinci isim olarak kullanır örnek Özlem Didar gibi genellikle Kızlara koyulan isimdir. 

Tasavvuf Anlamı : Didar isminin tasavvuf anlamı, Cemalini görme ile aynıdır. Aşıkların görmek istediği anlamına gelir. Rabbini seyretme isteği görme duygusu için kullanılmıştır. Kur-an da geçen bir isim ad değildir. 

Didar isminin Kişiliği : “Sanatsal anlamda yeteneklidir. Hümanist bir kişiliğe sahiptir. Romantizm ve duygusallık onun işidir. Konforu seven biridir.Sezgileri oldukça kuvvetlidir. Duyarlı ve yaratıcı özelliklere sahiptir.Kendisini ispatlamak için her şeyi yapar. Tek yapması gereken kötü alışkanlıklarını terketmek ve küçük detayları takılıp kalmamaktır. “

Osmanlıca Didar Yazımı : دیدار

Alevikte Didar anlamı : Didar yüzüne karşı söylemektir .


Bu Soru Cevap başlığında Didar kelimesinin özelliklerini inceledik. Daha fazla faydalı bilgi için #SoruCevap bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz. 

Share this article :

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

 
Support : www.siirlerveguzelsozler.com - All Rights Reserved Bu blog ücretsiz olarak okur yazarlık - eğitim ve gelişim programlarını desteklemektedir.
Şiirler ve Güzel sözler Teması powered by Blogger