Hepimiz için 10 Kasım Matemi

      Bir Matem günüdür 10 Kasım Bir ülke için kaybetme, acı ve gam günüdür 10 Kasım Türkiye için bedel ödeyen Lider Mustafa Kemal Atatürk için ölümsüzlük günüdür ve her yıl hatırlanan anma günüdür. Kan kırmızı bayrak dalgalanırken göklerde Ne Mutlu Türküm diyene kazanır hafızalara Anadolu halklarının Liderini uğurladığı bu gün. Ölmek her canlıya mahsustur elbette biliyordu Ata, bu nedenle Cumhuriyet erkanına ve gençliğine söylemiştir 'Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.' Atatürk ileri görüşlü ender Türkiye Cumhuriyeti başkanıdır.

10 Kasım Atatürkü  anma matem günü


Mustafa Kemal Atatürk hatıratlarda bulunan bir yazıda

İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana nasıl ilerlemesi gerektiği, ne yönde bakışları olması kiminle iş birliği yapması gerektiğini bizzat yıllar önce söylediği sözlerle ve yazılan hatıratlarda günümüze kadar ulaşarak bugün ki geçirdiğimiz günlerin sorunlu zamanların çözümünü peşin peşin bildirmiştir. Üstün akıl seviyesi sayesinde kurduğu Cumhuriyet 100 yılı aşkın süredir Anadolu halklarına Vatan olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk Türkiye Cumhuriyeti için ve Anadolu Halkları için söylediği sözleri bir daha inceleyelim. 

 • Anadolu en büyük hazinedir. 
 • Ben manevî miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.
 • Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.
 • Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır fakat Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Ve Türk milleti güven ve mutluluğun kefili olan ilkelerle, uygarlık yolunda, tereddütsüz yürümeye devam edecektir.
 • Bir hükûmet iyi midir, fena mıdır? Hangi hükümetin iyi veya fena olduğunu anlamak için, "Hükümetten gaye nedir?" bunu düşünmek lazımdır. Hükûmetin iki hedefi vardır. Biri milletin korunması, ikincisi milletin refahını temin etmek. Bu iki şeyi temin eden hükûmet iyi, edemeyen fenadır
 • Bir kelime ile ifade etmek gerekirse, diyebiliriz ki yeni Türkiye Devleti bir halk devletidir; halkın devletidir. Mazi kurumları ise bir şahıs devleti idi, şahıslar devleti idi.
 • Biz, her vasıtadan yalnız ve ancak bir tek temel görüşe dayanarak yararlanırız. O görüş şudur: Türk milletini medenî dünyada lâyık olduğu mevkie yükseltmek, Türkiye Cumhuriyeti’ni sarsılmaz temelleri üzerinde her gün daha çok güçlendirmek … ve bunun için de istibdat fikrini öldürmek…
 • Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler uygulamaya geçtiği vakit, Türk milleti yükselecektir.


Anadolu halkları için 10 Kasım Matem günümüzde Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Paşa için rahmetle yaad ediyoruz. Minnettarız. 
Hepimiz için 10 Kasım Matemi Hepimiz için 10 Kasım Matemi Reviewed by ErsinCe on Kasım 08, 2018 Rating: 5

6 yorum:

 1. Rahmetle anacağım bir 10 kasım daha geliyor. Siyahlara bürün TÜRKİYE'm ...

  YanıtlaSil
 2. Minnetle ve Rahmetle anıyoruz... Ona layık nesiller yetiştirmeye çalışıyoruz...

  YanıtlaSil
 3. Özlemle ve Sevgiyle anıyoruz
  Ne Mutlu Türk’üm Diyene
  💞💞💞🇹🇷🇹🇷🇹🇷

  YanıtlaSil
 4. Saygı,minnet ve rahmetle... Her eserin bir imzası vardır, bu ülkenin de imzası MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'tür.

  YanıtlaSil
 5. Aziz Türk milleti
  Bu ülkede ne yaptığını ve neler yaptırdığını asla unutmayacak

  YanıtlaSil
 6. "Atam sen rahat uyu bekcisiyiz cumhuriyetin."

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

Öne Çıkan Yayın

Sözlük - Sittin Anlamlı Ne Demektir ? TDK

#Sözlük - Sittin Ne demektir  Sözlük anlamlarında 'Sittin' kelimesinin araştırmasını ele alıyoruz. #Sittin Ne demektir ? Sitt...

Blogger tarafından desteklenmektedir.