Yılmaz Güney Kimdir Ki ? - Şiirler Güzel sözler -->

Yılmaz Güney Kimdir Ki ?

Tarih : Kasım 02, 2018 Yorum (0)

Yılmaz Güney Yönetmen ve Yazar Kimdir, Yılmaz Güney nerede doğmuştur hangi sinema ve dizileri çekmiştir biliyormusunuz ? Yılmaz Güney Biyografisi Yılmaz Güney 'in gerçek isimleri

Yılmaz Güney Kimdir ? 

YILMAZ GÜNEY KİMDİR?

Yılmaz Güney 1 Nisan 1937 yılında Adana ( Yenice) da doğdu. Türk senarist, yazar ve yönetmenlerimizden olup yazdığı filmlerde oyunculuk deneyimi de vardır.


Yılmaz Güney, köylü bir ailenin çocuğu olan ve doğduğu yer Adana’yı filmlerinde işleyen biridir. Adana’ da bazı film şirketlerin temsilciliğini yaptı.

Daha sonra eğitim hayatına önem veren biri olarak İstanbul’a üniversite için gitti. Okuduğu zaman zarfında boş durmayıp yazıyordu. Bu yeteneği Atıf Yılmaz keşfetti ve onun desteğiyle sinemada yerini almaya başladı.

YILMAZ GÜNEY HAYATI
Yılmaz Güney yazılarıyla birlikte sesini duyurduğu zamanlarda Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı, Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli iki ünlü filmin hem senaristi oldu hem de bunlarda rol aldı.

Bu esnalarda isminden bahsettiren Güney, dergilerde yazmaya devam ederken ismi komünizm propagandasında yer aldı ve bir buçuk yıl hapis hayatı yaşadı. Hapis hayatı sona erince kaldığı yerden devam etmekte olan Yılmaz Güney hızlı bir giriş yaptı.

YILMAZ GÜNEY FİLMLERİ
Macera filmleri çekti. Çektiği filmler “Anadolu Çocuğu” konuluydu. Bu sürede Çirkin Kral lakabını almıştır. Yılmaz Güney’in ses getiren birçok filmi olmuştur.

Hudutların Kanunu, Seyit Han, Çirkin Kral Affetmez, Çirkin Adam ve Umut filmleri bunlardan bazılarıdır. Çıkardığı son film Duvar isimli filmdir. Bir süredir Paris’te yaşayan Yılmaz Güney mide kanserine tutulmuş ve hayata gözlerini 9 Eylül 1984 ‘te (47 yaşında ) kapamıştır.


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************