Külhancı Baba Anadolu Efsanesi

Anadolu efsaneleri arasında 'Külhancı Baba' efsanesi dillere destan olmuş, Kerametlerin gözle göründüğü zamana vakıf olmuştur. Bir çok Anadolu efsanesi gibi Külhancı baba efsaneside ders çıkarılacak niteliktedir.

Tarih satırlarında Anadolu efsaneleri 

#Erzurum #Külhancı Baba #Efsanesi Gelin Külhancı Baba Efsanesi unutulmayacak şekilde hatırlayalım değerlerimize sahip çıkalım.
Keyifli Okumalar Efendiler.

Külhancı Ne Demektir ? 
Külhancı Osmanlı Sultanlığı döneminde Saray hamamlarının görevlisine denilir. 

Külhancı Baba Efsanesi Nerede gerçekleşmiştir ? #Erzurum 


Külhancı Baba Efsanesi
Hamam sahibi, hamamında tellaklık yapan genç delikanlı Külhancı babayla dertleşmiş.

Hamam sahibi, hamamında tellaklık yapan genç delikanlı Külhancı babayla dertleşmiş.Ben şimdi nereden külhancı bulacağım. Zor durumdayım, diye yakınmış. Külhancı babada ustasını çok severmiş.Hiç üzülme. Git sende dinlen. Kırk gün bu hamamın sorumluluğu bana ait. Yalnız gözünün arkada kalmayacağına söz ver. Giderken dönüp arkana bakma bile. Kırk gün sonra çık gel. Ama sakın şaşırıp ta kırk günden önce gelme, sözünde durmazsan tüm çabam boşa gider, diye hamam sahibine tembihlemiş.Hamam sahibi de:- Bu deli oğlan bir şeyler kuruyor ama hadi hayırlısı. Dediğini bir yapalım bakalım, diye düşünmüş.Gidip evine kapanmış. Yalnız her akşamüzeri hamama gelir hâsılatı Külhancı Baba'dan alırmış. Verdiği sözü tutar külhanı hiç dolaşmazmış.Günler günleri kovalamış. Eskiden eşeklerle katar katır odunlar her gün hamam taşınırken; artık hamama kimsenin odun getirmez olduğu hamamcının ilgisini çekmiş.— Yav, bu deli oğlan külhanı neyle yakar acep? İşin başına geçtiğinden beri hamama ne bir oduncu uğradı, nede bir eşeğin sırtında odun yüküne rastladım. Bu oğlan külhanı neyle ısıtır acep? Diye meraklanır dururmuş.Hamamcının merakı her gün biraz daha artmış. Günlerde 39'a dayanmış. Otuz dokuz da bir, kırkta bir diyerek artık dayanamıyorum gidip bakacağım demiş. Doğru külhana yollanmış.Bir de ne görsün Su haznesinin altında bir tek mum yanmakta. Koca hamam bu mum ile ısınmakta.Tam bu sırada içeriye Külhancı Baba girmiş:- 39 gün bekledin de, bir gün bekleyemedin mi? Bir gün daha bekleseydin hamamı gaipten ısıtacaktım, demiş.Yani hamamcı bir gün daha bekleseymiş yeraltında sıcak su fışkıracakmış ve hamam öyle çalışacakmış. Hamamcının aceleciliği ve merakı yüzünden Külhancı Baba'nın kerameti bozulmuş. Hamamcı çok pişman olmuş ama iş işten geçmiş. Hamamı mumla ısıttığını gelip görmeseymiş Allah'ta ona kudretten sıcak su gönderecekmiş.

Kaynak: Külhancı Baba Efsanesi . 
Külhancı Baba Anadolu Efsanesi Külhancı Baba Anadolu Efsanesi Reviewed by ErsinCe on Şubat 18, 2019 Rating: 5

2 yorum:

  1. Her işin başı sabır demişler büyüklerimiz, eh boşa da dememişler. Tekkeyi bekleyen, çorbayı içer. Sevdim bu efsaneyi Ersincim ellerine sağlık.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Boş iş değil Sabır etmek erdemli kişilerin işidir. Doğru demişler. Yazıyı beğenmene sevindim Taner abi yorumun için teşekkür ederim.

      Sil

Yorumlarınız bizim için önemlidir.
Yorum Yapmak için Alttaki Forum klavuzunu doldurabilirsiniz.

Öne Çıkan Yayın

İnsan olmak - En Anlamlı Söz

İnsanca Sözler  'Bir insana değer vermek, Özen göstermek ona kıymetli olduğunu hissettirmek de, bir 'KÜLTÜR'dür. Bunun eğit...

Blogger tarafından desteklenmektedir.