Şiirlere konu olan Kadınlar - Aşık Adamlar - Şiirler Güzel sözler -->

Şiirlere konu olan Kadınlar - Aşık Adamlar

Tarih : Şubat 24, 2019 Yorum (12)

Şiirlere Konu olan Kadınlar - AŞIK ADAMLAR


Bir Şiir düşünün içinde Kadınlara yazılmış cümleler var. Okudukça satırları baştan sona aşk kokan. Şairi Mecnun misali divane eden, Bir Şiir düşünün İçinde Kadın olan.


Şiir yazan adamlar - Şiire konu olan Kadınlar 


İşte bu sözler 'Şiirlere konu olan Kadınlar' başlığını daha açık ifade etmek için yazıldı. Bahsi geçen konumuz da Kadınlar ve Şiirler ikilisini dile getireceğiz. Şiirler Güzel Sözler Blogumuz Edebiyat terimleri içeren bir çok konuda yazı ve paylaşım yayınlıyor, Bugün için seçtiğimiz konumuz Edebiyat mahaline tam uygun olarak seçildi.Bu konuda detaylandıracağımız Kadınlar ve Şairler ikilisi. Kadınlara yazılan cümlelerin sahipleri Şairler, Şairlerin nasıl bir aşkı konu ettikleri yıllar boyu efsanelerle günümüze kadar gelmiştir. Kadınların baş örtüleri, saçları, gözleri, elleri, boyları sevdaları öyle etkiledi ki Adamları, Adamların tutkuları şiirlerde dile geldi.


Hangi Kadın hangi Şiire konu oldu inceleyelim ? 


Tarihi Şairimiz Yahya Kemal bir çok şiirini bir Kadın için yazdı. Celile hanım, Şiirlere konu olmuştur. 


Son dönemimizin Edebiyat ustası Sezai Karakoç Şiirleri aşk kokan bir şairdir, Sezai Karakıç bir Kadın için bir çok Şiir yazmıştır, Muazzez hanım Sezai Karakoç tarafından Şiir olmuştur. 

Cemal Süreya Aşk şairimiz Kadınlara en çok şiir yazan Şairimizdir. Üstelik öyle şiirler vardır ki mest olmamak imkansızdır. 

Nazım Hikmet Piraye için tutkusunu dizelere dökmüş Aşk şairidir, Piraye hanıma yazılmış bir çok şiir vardır. En ünlü Şiirlere konu olan Piraye hanımdır. 

Tomris Uyar, Şiir dizelerinde kutsanmış Kadın. Turgut Uyar tarafından Şiirlerle vurulmuştur. 

Özdemir Asaf tarafından Şiire konu olan Kadın Lavina'dır. Bu çok ünlü dizede Lavina ismini duyabilirsiniz bu kadının geçtiği Şiirler Özdemir Asaf'a aittir. 

Attila İlhan için Şiirlere konu olan Kadın Maria'dır, Mariya olan tutkusu ona harika şiirler yazdırmıştır.

Ümit Yaşar bu şairler arasındadır Şiirlerine konu olan bir kadın vardır. Hatta Milyon kere Ayten diye başlayan Şiirde Ayten hanımdan bahseder. 

Cahit Sıtkı Tarancı Mihrimah hanıma yazdığı şiirler dillere destandır. 

Abdurrahim Karakoç ise Mihriban diye konu eder Şiire. 

Aşk öyle şeyler yaptırdı ki, Şiir gibi yıllarca okundu yazılanı farklıydı sevgi duyulanı farklı... Kim aşık olduysa bu şiirler onun sevgilisine yazılır gibiydi. 

Ah bu Kadınlar Şiirlere Şarkılara Romanlara konu oldular, Bazen bir uyarlama bazen hayatın ta kendisi olarak çıktı karşımıza fakat Aşk onsuz asla olamadı. 

Burada üstünü çizmek istediğim noktaya geliyorum, Şiirlere konu olan kadınlar başlığıyla bir çok konu okumuş bulundum gerekse kendimde kendi çapımda yazdım. Lakin ayrımcılık içeren sözlere de denk geldim işte bu sözlerden bahsedeceğim bu hatalara düşmeyin... 
Kadın her türlü kadındır. 

Onların açık saçı Şiir oldu, Benim Başörtüm ayette bahsi geçti gibi saçma sapan abuk subuk yazımlara denk gelmişsinizdir bunlar cümle hatası değil yazan kişilerin doğum hatası olduğuna inanıyorum. Kıyaslama yapılacak bir pozisyon yok üstelik, Sende Kadınsın oda, iki insanında saçları var... ve bazı Kadınlara şiir yazılmış, Sen ise benim kapalı modelim var diye bir karalama yapmışsın bu durumu şöyle özetleyeyim. Bu kadın bir adamın gönlüne girmiş yazdığı şiirde bahsetmiş Kadına olan sevdasını hasretini... Sen doğumhatası ise bir gönle giremeyecek kadar kibirli sahtekar ve kompleskli olman hiç bir adam tarafından sevilmeyeceğin anlamına gelmiş. Saçını başını aç demiyor kimse sana, Kapalıyken de saçların konu olabilirdi bir Şiire, Şayet sevilseydin sende. 

#Şiire Konu Olan Kadınlar 


12 Comments

Comments Yap
avatar

Hepsi bir birinden değerli yazarlar
Teşekkürler editor

Cevapla
avatar
Erhan Çakırlar 24 Şubat 2019 11:41

Her başarılı şairin arkasında kadın vardır diyebiliriz :) Teşekkürler güzel paylaşım.

Cevapla
avatar

Eski zamanlarda yaşamak istiyor insan. Eskidendi sanırım sevmek, sevilmek. Eskiden şiirler daha bir kıymetli, okuyanı, anlayanı daha çoktu.

Cevapla
avatar

iyi yazı:)

Cevapla
avatar

Rica ederiz Sibel hanım keyifli okumalar efem.

avatar
Dert Anası Gülhan 25 Şubat 2019 00:13

Bu hikayelerden ne dedikodular çıkar değil mi ama :) Severim edebiyatçı dedikodularını. :) Ve tabii şiirler de bu yaşanmışlıklardan yola çıkınca daha etkili oluyor. Teşekkürler bu bilgiler için.

Cevapla
avatar

Şairler kurgusal davranır... Başarılı bir adamın arkasına şart :)

avatar

Neden bu zamanda sevemiyor insan diyorum neden... bu zamana ne oldu nesi eksik...

avatar

Teşekkür ederim Gülhan hanım, Edebiyat dedikoduları da bir başka tabii ki. Fakat bunlar tarihe geçmişler.

avatar

Sana kızgın değilim evet. Ama bunun sebebi seni sevmem değil buna değmemen, bil istedim.

Cevapla
avatar

Teşekkür ederiz Efem.

avatar

Sahi kadın kimdi bu dünya da?Kadın yoldur sevdaya giden,kadın şiirlere ilham olmuş bir cümleydi,hiç okuma yazma eğitimi almamış olsa bile en iyi öğretmendi,hiç bir tıbbı bilgisi olmasa da en iyi doktordu,eldeki üç beş parça erzak ile muhteşem yemekler yapan süper bir ahçı.Pegamber efendimizin erkelere emaneti,cennetin en güzel yeri onlarındır.Haklarını hiç bir zaman ödeyemeyeceğiz gününüz kutlu olsun....


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************