Şiir yazmak en insancıl duygu - Şiirler Güzel sözler -->

Şiir yazmak en insancıl duygu

Tarih : Mart 22, 2019 Yorum (15)

Bu konuda 'Şiir yazmak' duyguların dile gelmesi, Şiir yazmak istemek kendimizi ifade etmek, Şiirler yazmak Şair olmaktır böyle uzayıp gidiyor Şiir yazmak başlıklı yazılar.

Siirlerveguzelsozler.com olarak 'Şiir Yazmak' başlığını detaylandırıyoruz. 


Şiir yazmaktan bahsedelim o halde... Şiir yazmak, kağıt ve kalemin bir aşkı olarak kayıt altına geçiyor bu yazılar. Tarihin en erken dönemlerinden bu yazana Şiir hayatımızın hep bir köşesinde yer aldı, bu şekillenmeyle insan hayatında erken yaşta Şiir sevgisi başlamakta şiir çocukluk zamanında hayatımıza giren etkileyici tonlarla bizi duygusallaştırmayı başaran yazılar çeşidi. Gençlik dönemlerinde etkili rol oynayan bu yazılar Aşk hayatının en etkili ifade etme yolu olarak bize seçim şansı verir. Zaman ile alakalı olarak insan yaşlandığında da veda şiirleriyle kendini anlama yoluna gider bu sayede şiir yaşantı boyuncada yanımızda olan değerli yazılardır.Şiir yazdığımız zamanları hatırlayalım


Kişi şiirleri tanımasına ilk vesile yaşadığı ülkesidir, yaşadığı ülke gelişmiş sosyal düzeyde bir yer ise burada kitaplara önem verilir bu sayede Edebiyat ülkesinde gelişkin düzeydedir. Yaşadığı yer nedeniyle şiir hayatın her noktasında onunla olur biz örnek olarak Türkiye ile yola çıkalım burada geçmiş zamanlardan beri Edebiyat önemlidir ve bu sayede Şiir dalı yazmaktan çok öğretilir, Şiiri Edebiyat olarak öğreniriz, öğretim okullarımızda Edebiyat derslerinde kesinlikle Şiir konusu işlenir bu sebepten burada yaşayan herkes şiire komşudur.Şiir aklımızın erdiği zamanlar hayatımıza girer, Şiir duygusal olarak kendimizi ifade etmenin en güzel yoludur. Şiirin anlamını öğrendiğimiz andan itibaren yazmak için duygularımızı dile getirmemiz yeterli olacaktır, belki herkes yazamaz fakat yazılanı anlayacaktır. Bu kavramda genellikle ilk şiirler en yakınımız da olanlara yazarız örnek verecek olursak erken yaşta genellikle aile bireylerine yazılır şiir, erken dönem şiirlerimiz böyle başlar erkek birey genellikle Annesine şiir yazar, Kızlar ise babalarına yazar ilk şiirlerini. Ailede özel günlerde şiir yerini alır doğum günlerimizde, evliliklerde en kötüsü ölümlerde yazılır şiir. Doğum günü olduğunda Annenin yada Babamızın yapılan sürpriz vardır illaki bunun yanında bir not kağıdı Şiir için kendini gösterme alanı olacaktır burada sevgi yüklü duygu dolu şiirler yer alır burada kendimize ait olması şart olarak görülmez o an için uygun daha önceden yazılmış ünlü veya ünsüz fark etmez bizim duygularımızı ifade eden şiiri yazarız... Böylelikle erken dönemde 'Şiir yazmak' nedir öğrenmiş oluruz.

Bu zamanda bir çok şiire ulaşmakta mümkün her yerde kitapçı her yer okumak için uygun ortam üstelik teknoloji sayesinde şiir okumak daha kolay mesela cep telefonları internetle birlikte bir çok şiire ulaşabiliyor, Şairler şiirlerini kitaplara yazabiliyor yada bir web sitesine yazıp herkesin ulaşmasını sağlayabilir işte bu şiirleri daha çok okuma için harika bir sebeptir. Şairler en güzel duygularla yazmak isterken şiirlerini aynı zamanda okunmasını da ister şiiri kitaplara web sitelerine hatta duvarlara bile yazarak ister istemez bir çok şiiri okuyoruz...


Şiir buradalar da bir yerlerde yazılıyor 


Gelelim gençliğin başına, yeni filizlenen hisleri ve duyguları oluşurken yine yanımızda şiiri buluruz. Şiir bu zamanlarda duygulara hitap ettiği için vazgeçilmezler arasında yerini alır. Bir çok kişi bu zamanlarında kesinlikle bir şairin kitabını alır ve şiir içinden kesitler kullanır bunları kimi zaman cep telefonları açılışlarına kimi zaman mesajların içine kimi zaman durum bildirimlerine kimi zaman ekran görüntülerine sevilen cümleleri görmek mutlu eder. İşte buralarda bir yerlerde Şiir yazma kabiliyeti gelişmek üzeredir. Daha önce okuduğu şiirler üzerinde bir kaç cümle değişerek yada isimler değişerek ufaktan ufaktan şiirler yazılabilir. Bu dönemlerde şiirin en iyi dostu sevgi karşımızda duruyordur, Kadınlar Erkekler için Erkekler Kadınlar için Yaradılış gayesinde ki bir hissiyatı içinde hissederler bu sebeple insanların birbirlerine tutkusu gerçekleşir işte burada şiirin dostu sevginin kadim kardeşi 'AŞK' kapıyı her an çalabilir. Aşk yazılan bir çok şiirin ana konusudur, neredeyse Aşksız şiirler olamaz desek yerinde olurdu. Gençliğin ve ilklerin hikayesinde şiir yerini günlüklerde mektuplarda mesajlarda maillerde sosyal medyada sohbet ortamlarında kendine yerini çoktan ayırmış olur.

Bu dönemde şiir yazmak etkileyici olacaktır hem kendini hemde karşınız da ki kişiyi. Sokak Şairi lakabıyla şiir yazan bir şairin sevgiliye hitaben yazdığı şiirimsi bir söz tamda burayı ifade edecek niteliktedir.'Sen Benim Yazmaya Doyamadığım, 'İLK ŞİİRİM' Gibisin.' 
İşte tamda böyle İlk şiir, yazılmaya doyulamayan duyguları mutluluğu getiren hislerin kağıda dökülmesidir. Fakat bu kısa sözünde özüne inmek ister insan dikkat ederseniz iki satır tek cümle fakat anlamı sayfalar dolusu cümlelere eş saaatler boyu düşünmeye gerek sözdür. Bu sözler Aşk için yazıldığını hissettiren muhteşem kelimelerden oluşmuş ve çok iyi seçilmiştir.
Şiir birde Gurbette yazılıyor


İnsan ayrı kaldığı zaman sevdiklerinden bir şiir tercüme oluyor duygularına, Şiir okurken gelir sevdikleri gözünün önünde her satırda duyguları dile gelir, gözyaşı eşlik eder o anlamlı satırlara işte şiir gurbetin en anlamlı dizeleridir. Peki ya yazmak, Gurbette Şiir yazmak ayrı geçen zamana mana yükler gurbet şiirleri bu şiirler sevdiği her şeye insanlara hatta bir şehir veya bir ülke için bile yazılmıştır... Gurbette Şiir yazmak duyguları perçinler.


Askersen Şiir yazarsın elbette


Vatan görevi yaparken Şiir yazmak ne hoştur hatta öyle yazılmış şiirlerde vardır ki yıllar boyunca okunur. Askerken yazılmış şiire en iyi örnek Zap şiiridir, Zap Şiiri bir asker tarafından yazılmış ve diğer askerlerin okuduğunda en duygulandığı şiirlerden birisidir. Üzücüdür lakin şehit askerlerin cebinden dolabından bir yerlerden yazdığı şiirler çıkar ailesine sevdiğine bıraktığı tüylerimizi diken diken  eden işte bu şiirler Askerlikte yaşanılan zamanı dile getiren sevgi dolu şiirlerdir.


Duyguları Şahlandırmak için Şiirler yazılır


Tarihimizde bildiğimiz üzere birlik beraberlik için yazılan şiirler vardır örnek Anadolu şiirleri halkların kardeşliği üzerine söylenen şiirlerdir bunlar. Tarihte yine yer alan yapılan savaşlarda söylenen şiirler vardır düşmana karşı gelebilmek için cesaret içerikli şiirler okunur askerlere bunu tarihimizde Mustafa Kemal Paşa sık sık yaptırmıştır bu şairlerden birisi Mehmet Akif Ersoy'dur Atatürk Askerlerin karşısına Mehmet Akifi çıkartırdı ve cesaret içerikli şiirler okuturdu işte buralarda şiirler yazılır ve okunurdu. Buna genellikle Savaş Edebiyatı denilir.
İşte içinde Şiir geçen Şiirler 'Sen Okuduğum 'O ŞİİRİN' duygusal satırlarına düşen gözyaşlarının sebebisin.'

Bir şiirin ne derece duygusal olduğunu gösteren aynı zamanda bunu karşı tarafa itiraf eden şiirimsi bu söz etkileyici şekilde yazılan harika bir şiirdir.
Sözün şiirlerin mükemmelidir
Senden başkasını seven delidir
Yüzün çiçeklerin en güzelidir
Gözlerin bilinmez bir diyar gibi

Sabahattin Ali 

Bir şiir üstadı olan Sabahattin Ali harikalar ötesinde bir çok şiir yazmıştır, yazılan bu şiirler arasından seçtiğimiz şiir içinde şiir ibaresi olan şiiridir. Şimdi size farklı bir alanda şiir yazısından bahsedeceğim tahmin bile edemeyeceğiniz bir yerden geliyor bu şiir, bu konuyu yazarken kütüphanemde ki şiirler ile ilgili kitapları karıştırdığımda yıllar önce bir arkadaşımdan hediye olarak aldığım kitap ve ne tesadüftür ki hiç okumamışım burada bu konuya başladığım zaman açıyorum kitabı, bu şiir kitabının adı 'İNİLTİ' bu kitap akıl hastalarının yazdığı şiirlerle dolu evet akıl hastalarının yazdığı şiirler bunlar fakat öyle şiirler var ki ünlü şairleri halt edecek derecede kaleme alınmışlar bunu bir akıl hastasının yazacağına inanamazsınız fakat bir şairin kaleminden çıkma olasılığını da hesaplayamazsınız. İşte size bu kitaptan bir kaç alıntı paylaşacağım ki şiir yazmanın nasıl bir duygu olduğunu hep birlikte görelim. 


Nalân!... Nalân!.. 
Bu dünyada (aşk) ta yalan! 
Sevdâ da yalan 
Ölüm hakikat olan!.. 
Unutuluyor en sonunda 
Aşk izdirabıyla bir gül gibi solan!.. 
.Mes'ut kişidir elbet aşk yüzünden mes'ut olan! 
 Melânkolik bir beste gibi sevdası ruha dolan!... 
 Nalân!... 
Aşk! muhakkak ki masal misali 
Zaman içinde kaybolan!. 
Leylâ ile Mecnun oluyor 
Gönül dertleriyle saçlarını yalan

Şiir yazmak gibi düşünceniz varsa yazın üstelik buradan ilham alın, bir şekilde bu kitabı temin edin derim bütün şiirler akıl hastaları tarafından yazılmış mucize şiirlerle dolu, bu şiir kitabından sadece birisini paylaştım eminim ki sizinde hoşunuza gidecektir diğerleri bir birinden güzel. 


' Şiir yazmak bir aşık işi olduğu kadar deli işi olduğuna da inandım...'

Başlıkta bahsettim işte 'Şiir yazmak en insancıl duygu' bu yazıda açıklamaya çalıştım. Sizde yazmak isterseniz şiir duygularınızı çekinmeden ifade edin, Şiir yazmak duyguların sanatıdır unutmayın.


Şiirlerle kalın...

Ersin K Nağmıdeğer Sokak Şairi Ersince


15 Comments

Comments Yap
avatar
Erhan Çakırlar 22 Mart 2019 06:57

Yazmak üretmektir şiirde bu eylemin en güzelinden. Teşekkürler bilgilendirme için.

Cevapla
avatar

Şiir yazmak bir sanat diye düşünüyorum Duyguların sanatı... Teşekkür ederim Erhan bey

avatar
EĞİTİM PINARI 23 Mart 2019 00:56

Şiir yazmak bir duygu taşmasıdır. Ersin Bey, çok teşekkürler yazı için.

Cevapla
avatar

Duygularla yazılırsa epey ilgimi çeker... Şiir bu duygulara lazım. Yorumunuz için teşekkür ediyorum Fatih bey.

avatar
Sevinçin Mutfağından 23 Mart 2019 22:04

Elinize sağlık 👏💜

Cevapla
avatar

Teşekkür ederim hanımefendi :)

avatar

Şiir yazmak duyguların en saf haliyle dışa vurumu... Seneler önce bir arkadaşımla yaptığımız sohbeti anımsadım. Şairler asla tek eşli olmamalı; sürekli yeni aşlar tatmalı,yasak aşklar, imkansız aşklar yaşamalı... Şairler acı çekmeli, hüzünle boğuşmalı... Şairler asi olmalı... her şeyin en uç olanını yaşamalı vs. vs. olmalı ki, hep üretmeli. Belki bazılarına etik dışı bir düşünce gibi görünebilir ama gerçek bu... Zaten onları farklı kılan ve yazmaya teşvik eden sıradışı duyguları değil mi?

Cevapla
avatar

Bu söylem Yakışıklı şairler için olabilir :) daha etken yazı yazabilirler fakat çirkin olursa ne olacak, şiirler belirli ölçüde mi olacak. Bir bakıma haklı bir tartışmaya girmişsiniz lakin sonradan kazanılan yeteneklerde bu geçerlidir doğuştan Şiir yazar olursa bu fark etmez belli oranda kurgu belli oranda sezgi az çok yaşanmışlık işin içine girerse o Şair istediği gibi yazabilir o şiiri. Şiir yazmak konusuna yaptığın bu değerli yorum için teşekkürlerimi arz ederim Xhayat saygılarımızla.

avatar

Açıkçası, herhangi bir şairi yakışıklı (güzel) ya da çirkin olarak değerlendirmedim. Fiziksel beğeni görecelidir. Bana kalırsa bahsettiğiniz deneyimlerle harika bir yazar olmak mümkün fakat bir şair olmak için daha fazlası lazım. Bence siz de bunun farkındasınız ancak bilinçaltınızda gizliyorsunuz ;) Açığa çıkarmaktan korkmayın ;)

Cevapla
avatar

Eh dediğiniz gibi farkındayız ve farklıyız desem yerinde olur lakin açıktan oynamayı pek sevmiyorum, sessiz sessiz sakin sakin yavaş yavaş usul usul.... sizi de davet ediyorum :) kabul ederseniz kozları sereriz. El mi yaman şair mi bakalım. Hatta bir yuvarlak masa kuralım bu konuyu yeniden masaya yatıralım kalkmasın ordan. :)

avatar

Beni şiir konusunda duelloya davet ediyorsanız, üzülerek davetinize icabet edemeyeceğimi belirtmek durumundayım. İyi bir şiir okuyucusu olmakla beraber şiir yazma konusunda asla ahkam kesemem zira duygularını şiire dönüştürebilenlerden değilim ne yazık ki :( Şair yazsın ben okuyayım. Benim misyonum okumak :) Saygılarımla...

Cevapla
avatar

Ersin bey sizi tebrik ederim kurduğunuz cümleler ve yazdiklariniz çok anlamlı tabi anlayana anlamayana ne söylesen anlamsız gelir yazılanları düşünerek okumakta ayrı bir sanat okudukça düşünesim düşündükçe okuyasım geliyor yazdıklarınızı ve yazacak olduklarınızı güzel düşünüp yazdıklarınız için teşekkür ederim başarılar dilerim hoşçakalın

Cevapla
avatar
Dert Anası Gülhan 26 Mart 2019 20:09

Şiir yazmak, herkesin yapabileceği bir şey değil tabii. Bu yeteneğe sahip olan insanların sayısı oldukça az. Gayet güzel açıklamalar yapmışsınız şiir hakkında. Teşekkürler.

Cevapla
avatar
Şiirine Hanımfendi 10 Nisan 2019 03:07

Şiirler insanın dert ortağı gibi, Ne duygularda olduğunuzu bir başkası farklı bir yerde yazmış oluyor bir çok şiirinizi takip ediyorum harikalar, değişik bir anlatım ve farklı bir söz yazım şekliniz var etkileyici gerçekten sizi bu konuda tebrik ediyorum, sosyal medyada sayfalarınızı takibe aldım harikasınız.

Cevapla
avatar

' Şiir yazmak bir aşık işi olduğu kadar deli işi olduğuna da inandım...'
İşte burası beni de ilgilendiren kısım. Deliler hakikaten en anlamlı sözleri söylüyorlar üstüne bir de şiir yazdırırlarsa işte o zaman yansın kağıtlar... Konu eşi benzeri olmayan harika bir yorumlama olmuş tebrik ediyorum.

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************