Alıntılar - Mevlana Sözleri - Mesnevi Sözcükleri - Şiirler Güzel sözler -->

Alıntılar - Mevlana Sözleri - Mesnevi Sözcükleri

Tarih : Nisan 07, 2019 Yorum (5)

Alıntılar listesiyle Mevlana Sözleri en çok okunan İlahi Aşk, Sevgi, Şems'e sözleri, Mevlana özlü sözleri, şiirleri ve bunun gibi bir çok size iyi gelecek huzur dolu Mevlan sözleri listesini burada derleyeceğiz. Bir çok sözcükten oluşan bu yazı dizeleri #Mevlana etiketine sahip bir çok Alıntılarla burada yer bulmuştur. ' Mevlana Hazretleri Büyük bir Alim, Derinliklerde bir Sofi, Esrarengiz bir Şairdir. '

Mesnevi Kısaca : Hz. Mevlânâ, Mesnevi;yi şöyle tarif eder: Bu kitap Mesnevî kitabıdır. Mesnevî, hakikate ulaşma ve yakîn sırlarını açma hususunda din asıllarının asıllarının asıllarıdır. Allah’ın en büyük fıkhı, Allah’ın en aydın yolu, Allah’ın en açık delilidir. Şüphe yok ki Mesnevî, gönüllere şifadır; hüzünleri giderir, Kur’ân’ı apaçık bir hale koyar; rızıkların bolluğuna sebep olur, huyları güzelleştirir...
Mevlana Aşk için şöyle der; Ateşe dayanmak, Aşka inanmak ancak imanlandır.  İman yoksa ne Aşk, ne Nebi, ne Veli nede hakiki insan vardır. 
MEVLANA Hazreti ve Şems Tebrizi arasında ki ilginç diyalog : "Bayezit
Bistamİ mi büyük, yoksa Hz. Muhammed mi?" Muhammed Celalettin
hemen yanıt vermiş ve Hz. Muhammed'in daha büyük olduğunu söylemiş. Bayezit'in "kendimi tesbih ederim Şanım ne yücedir" gibi sözlerinin hir kıvıleımla taşkınlığın işareti olduğunu, oysaki Hz. Muhammed'in manevi halinin. çok geniş bulunduğunu belirtmiş.
MevLiana'nın yanıtı Şems'in çok hoşuna gitmiş. İki manevi kişi Tanrı
yolunda dost olmuşlar. Mevliina, Şems'i o denli sevmiş ki, manevi öğrencilerini unutmağa başlamış.Alıntılar listesinde 'Mevlana Hazretleri' Özlü sözleri 

#Mevlana Sözleri Komşularından av kapmak aslanlara ayıptır, köpeklere değil.

dünya alimin kıymetsiz oyuncağı, delinin de değerli salıncağı dır.

Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susarak, davaya benzer, cefa çekmek te şahide, şahidin yoksa davayı kazanamazsın.

Aşksız olma ki, ölü olmayasın Aşk ile öl ki, diri kalasın...

Eğer dostun yoksa niçin aramıyorsun. eğer dost bulduysa niçin sevinemiyorsun.

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşıdakinin anlayabildiği kadardır.

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakta ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlana)"Kalp deniz,dil kıyıdır..Denizde ne varsa kıyıya o vurur."(H.z Mevlana)

MEVLANA 'Sabırla' ilgili sözü Açlığa sabredersen adı “oruç” olur.Acıya sabreder sin adı “metanet” olur.İnsanlara sabreder sin adı “hoşgörü” olur.Dileğe sabreder sin adı “dua“olur.Duygulara sabreder sin adı “gözyaşı” olur.Özleme sabreder sin adı “hasret” olur.Sevgiye sabreder sin adı “AŞK” olur..Hz.MevlanaSen alemde benim ünümü duymadın mı?

Ben hiç kimse değilim. Ben hiçim, hiç.MEVLANASöküklerini dik sözlerinin, dilini kalbine yanaştır; dilinle söylediğini kalbin lede söyle. Dikiş tutmuyorsa şayet, söylenmeyi bırak; sus, kalbinden geçemeyeni diline değdirme..(Hz. Mevlana)Konuşsam dilim yanar, sussam kalbim..Önce duruyorum... Sonra susuyorum...

İçimden çıkan lafların etrafı ,yangın yerine çevireceğini düşününce kilit vuruyorum dilime.. Yan! diyorum içime!...Sadece sen yan!

Ve Dayan! diyorum gönlüme!... Herkes mutlu olsun! Sen dayan!..

Her şeye doğru demek ahmaklıktır, fakat her şeye yanlış demek de zorbalıktır.Hz. Mevlana şöyle seslenmiştir insanlığa:

"Yine gel, yine gel, her ne olursan ol yine gel

İster kafir, ateşe tapan, putperest ol yine gel

Bizim bu dergahımız ümitsizlik dergahı değildir

Yüz defa tövbeni bozmuş olsun da yine gel."

Doğrudan nasihat, kisiyi yaralar.Hayatta muvaffak olmak için üç şey lazımdir: Dikkat, intizam, çalısma.Akil, ask ve can! Bu üçü üçgendir. Her derde çare, her yaraya merhemdir.

*"Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez."Dertli adamın kararsızliklarla, dumanlarla dolu bir evi vardır. Derdini dinlersen o eve bir pencere açmıs olursun.

Düşüncen gül ise sen gül bahçe sisin, diken ise dikenlik sin.Kısaca Vikipedi Mevlana : Muhammed Celâleddîn-i Rumi, veya kısaca bilinen adıyla Mevlânâ, 13. yüzyılda yaşamış Fars Sünni Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf.


Hakikat içeren Mevlana Sözlerine bir bakalım 


Sevgide güneş gibi ol,

dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,

hataları örtmede gece gibi ol,

tevazuda toprak gibi ol,

öfkede ölü gibi ol,

her ne olursan ol,

ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.Aşk altın değildir, saklanmaz. Aşıkın bütün sırları meydandadır

Aşk, davaya benzer, cefa çekmek de şahide: Şahidin yoksa davayı kazanamazsın ki..“İnsan namazda kıyâma durunca [ ﺍ ] “elif” olur.

Rükûya eğilince [ ﺪ ] “dal” olur.

Secdeye varınca [ ﻣ ] “mîm” olur.

Bu şekilde namazı tamamlayınca

“elif- dal ve mim” den oluşan âdem (ﺍﺪﻣ) olur.

Yani adam olur.”

Mevlana Celaleddin Rumiİlk” te “son” bulmaktır!..“Başlangıçta”, “bitmek”tir AŞK!...Aşk ne hüzün, ne sevinç, ne hülya…Aşk, sahili olmayan koca bir derya!…Aşk ne Mecnun, Aşk ne Leyla… AŞK dediğin, yüce MEVLAİstediğin kadar inançlıyım de namaz kıl, sadaka ver.

Umut verip, güven aşılayıp da yarıyolda bıraktığın insanın gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin.Cebi zengin fakat ruhu fakir olan insanın hali çok rezil ! Çünkü o; 'herşeyin fiyatını bilir, değerini değil.'Sık sık verilen aynı öğütten sıkılma. Çünkü bir çiviyi çakabilmek için defalarca vurmak gerekir.Sevmek bu kadar güzelse, kimbilir sevmeyi yaratan ne kadar güzeldir.Sen bizim suretimize [yüzümüze] değil, siretimize [ahlakımıza] bak.Mademki kendinde bir dert veya pişmanlık hissediyorsun; bu, Allah’ın sana olan yardımının ve sevgisinin bir delilidir''Kula Bela Gelmez, Hak Yazmadıkça; Hak Bela Yazmaz, Kul Azmadıkça'''İnsanları iyi tanıyın; Her insani fena bilip kötülemeyin, Her insanı da iyi bilip övmeyin..Pişkinin Halinden Ne Anlasın ki Ham...Öyleyse Sözü Kısa Kesmek Gerek Vesselam !..Sağlık, sıhhat, âfiyet ve huzur çağında herkes dosttur. Ama dert çağında, gam vaktinde Allah’tan

başka eş dost nerede..İnsanlar Günahları ile Övünüp Sevaplarla Alay Ediyorlarsa,Şeytan Yüreklerinde Tavaf Ediyor Demektir.Dert , gizlice Allah ’ı anmana vesile olacaksa tüm dünya mülkünden değerlidir ..Hak'tan bahar fermanı gelmedikçe toprak sırrını açmaz.. Hz. MevlanaMü’minin saygınlık ve onuru; Allah’ın kendisine verdiğine kanaat edip, insanlardan bir şey beklememesidir.Ne Kadar Zengin Olsan, Ancak Yiyebilecegin Kadar Yersin, Denize Testiyi Daldırırsan Alabilecegi Kadar Alır, Gerisi KalırAklın Yoksa Yandın. Ya Kalbin Yoksa, O Zaman Sen Yoksun kiBir kişi Allah'tan başka kimseye ihtiyacı olmadığına inanırsa; Allah da onu başkasına muhtaç etmez.

Mevlana Sözleri Listesi her gün yenilenmektedir. Son güncelleme tarihi 06 04 2019MESNEVİ DEN : "Bende maşukun yaktığı hir gönül var. O yanıştan cihan harmanını
gönlüm yaktı. Bir mum, bir kulun canına öyle bir can verdi bu ateş
hiçbir ateşe benzemez... "

"Evlat! Sen cansın, sen başsın. Senin yerini tutacak kim var? Söyle
sen aynasın, kendine hak. Senin yerini tutacak ,kim var söyle? Kendi
yanağını öp, kendi kulağına sır söyle. Kendi güzelliğini gör, kendi övgünü söyle. Sırrın mecaz değildir, nazın hoşuna değildir. Sır senin kulağın içindir. Nazında yine senin içindir ...
"Ben senin nişanını yazınca, kalem aşkından yarılır. Aklım senin o
acı ayrılığından Yolunu kaybeder ... Yüzüm, Aşktan altın gibidir. Bende
senden binlerce eser var. Sevgilim! Bana doğru bak. Canına yemin ederim ki hen böyleyim. Sevgilim! Senin diyarına gelen ancak senin kokunda gelir. Seni araştırmaya sebep, senin güller saçmaklığından başka ne
olabilir ?''Ölü idim dirildim. Göz yaşı idim, tebessüm oldum. Aşk devleti
geldi ve hen sonsuz olan devlete eriştim''


Mevlana Aşk için der ki 

Ölünüz ... ölünüz ... Bu aşkta ölünüz. Bu aşkta ölürseniz gerçek ruha sahip olursunuz"

"Ey aşıklar!. Ey aşıklar! Ben ayıplı olan hir aşıkım. Aşk başına
düştüğü andan itibaren- şaşkınlık tayım ve deli gibiyim.
Aşıkım. deliyim ve şaşkınlık içinde kalmışım. Orada burada, her yerdeyim. Hem de ne ,
aşağıda, ne yukardayım. Arşta ve kürsiide olan benim, asla yanlış yapmayan benim. Alem benimle aydınlandı. .Yokluk benimle düşünüldü.
Ben hem bilgin, hem erdemli, hem de hakimlerin hakimiyim .... Sen gözlerimde görme gücüsün. Beni gözlerimde, arasana! Ben konuşan bülbülüm, kokan gülüm, sevgilisini arayanım ve ben gizli şeyleri ortaya Çıkarmak istiyorum... "

Mevlana Yüce İnsan İçin Derki :


"Kim ben'? Kimim ben? 'Ne"için bir sürü vesveseler içindeyim? Neden oradan oraya sürüklenip duruyorum? Fezalardaki yıldızlardan birisimiyim ki, burçtan burca geçer, uğursuzluklara ağlar, mutluluklara gülerim? Göklerdeki burçlarda alçalıp \ yükselen hazan rüzgarlarla sürüklenir, bazen de kayıtlarla bağlanırım. Bazan yanan ateş,
hazan coşan sel.olurum. Ne asıldanım, ne: fasıldanım, hangi pazarlarda
satılırım? Bazan gülyabanilerin yolunu bile keserim. Bazan içi daralmış ve hüzünlüyüm. Bazan bu iki halden de uzağım. Ve en yüksek nesnelerden yükseğim.


5 Comments

Comments Yap
avatar

bu güzel sözleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler

Cevapla
avatar

Esra hanım teşekkür ederim - MEVLANA sözlerine yaptığınız yorumunuz için.

avatar
LerzanKaradan.com 8 Nisan 2019 01:28

güzel sözleri bizlerle paylaştığınız için teşekkürler

Cevapla
avatar
Yeşimle Her Telden 8 Nisan 2019 15:17

Bunu okurken uzun zamandır okunmak için sırasını bekleyen Mesnevi geldi aklıma..İlk sırayı bu esere vereceğim kesinlikle..

Cevapla
avatar
Kelebek Etkisi 8 Nisan 2019 18:49

Sizi zaten takip ediyordum çok güzel sözler hepside.

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************