Uykuda Sevilen Kızlar - Şiirler Güzel sözler -->

Uykuda Sevilen Kızlar

Tarih : Temmuz 19, 2019 Yorum (0)

Uyuyan genç bir kızın saçlarını kokladığınız zaman ciğerleriniz bir bebeğe gebe kalır ve bazı genç kızlar sadece uyurken sevilir. Bunu biliyorum çünkü Kawabata biliyor, bunu biliyorum çünkü ciğerlerim hamile.

Genç bir kızı uyurken sevmek, sadece gözlerini kapatıp rüyalara daldığı anda onu sevmek değildir, genç bir kızı sevdiğiniz her gün, her dakika, her saniye o zaten uyku içerisindedir. Sizinle otururken, konuşurken, kavga ederken ve dahi sevişirken o hep rüyalar alemindedir ve uyanmasına yıllar, belki de sadece aylar kalmıştır.

#Uykuda sevilen kızlar


Bir gün o genç kız uykusundan uyanır geride ise tek başına bir adam bırakır. Yasunari Kawabata'nın Uykuda Sevilen Kızlar adlı romanında, ihtiyar bir delikanlının itiraflarını dinleriz. Bir genelev düşünün, içinde bir birinden güzel genç kızlar olsun ancak sizin onlarla birlikte olacak iktidarınız olmasın, işte o zaman aşkı bulmanızın onları sevmeniz tek yolu o genç kızların uyutulması olacaktır. İhtiyar delikanlının o genelevde yaşadıklarını dinleriz onun kendi ağzından, tüm çıplaklığı ile. Ancak bu roman düz anlatıma sahip bir roman değildir, tartışırım bunu sizinle saatlerce. Kawabata'nın romanlarını incelediğinizde dediğimi daha net bir şekilde anlayacaksınızdır.

Uykuda sevilen kızlar, her anlamı ile henüz gençken, henüz hayatı toz pembe görürken ve büyüyüp uyandıkları zaman gidecek genç kızlardır. Uyanmaları onların artık büyüdüklerinin kanıtıdır, ihtiyar delikanlıların ise mezar taşlarıdır. Henüz hayatı bilmediği hayata gözlerini kapadığı anlarda onu sevmesine izin verir ihtiyar delikanlıların. Cesare Pavese'nin şu cümlelerini hatırlayın;
Habersizdir rüzgârdan uyuyan kadın düzgün soluklarla; gövdesinin ılıklığı içimizde mırıldanan kanın aynıdır.

Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************