Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor - Şiirler Güzel sözler -->

Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor

Tarih : Şubat 15, 2020 Yorum (1)

Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde bulunan ve eski adı 'Samuha' olan 3 bin 800 yıllık Hitit şehri Kayalıpınar'da, 2005 yılında başlatılan kazı çalışmaları sürüyor.


Kent merkezine 47 kilometre mesafede bulunan Kayalıpınar yerleşim yerinde, 2005 yılında başlatılan kazı çalışmaları sürüyor. Almanya Marburg Philipps Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Vuslat Müller Karpe başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında, bugüne kadar Hitit krallarına, prenslere ve memurlara ait çok sayıda mühür bulundu. 'Hitit şehri'nde kazı çalışmaları sürüyor 2014 yılında kazıda bulunan çivi yazılı tablet sayesinde de Kayalıpınar'ın Hitit kenti 'Samuha' olduğu anlaşıldı. Hitit büyük krallarının, ülkeyi yönettiği merkezlerden biri olarak kabul edilen Samuha'daki çalışmalarda çıkarılan eserlerin çoğunluğu Sivas Etnografya Müzesi'nde sergileniyor. 


#Hitit Şehri Tarihi yeni gündem Sivas Valisi Salih Ayhan, Kayalıpınar'ı ziyaret ederek, kazı çalışmalarının devam ettiği alanda incelemelerde bulundu. Kazı Başkanı Doç. Dr. Vuslat Müller Karpe'den bilgi aldı. 

Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor 

Sivas'ta çok önemli Hitit merkezleri olduğunu, bu merkezleri yazılı belgelerden tanıdıklarını söyleyen Karpe, "Sivas'ta başka çok önemli Hitit merkezleri var, yazılı belgelerden tanıyoruz. Nerede olduğunu da tahmin ediyoruz ama hiç kazılmadı. Burada en az 6 tane tapınak var" dedi. 

Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor 


Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor 

Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor 
Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor Hitit şehri Samuha gün yüzüne çıkıyor1 Comments:

Comments Yap
avatar
Dert Anası Gülhan 21 Şubat 2020 14:05

Hitit şehri Samuha gayet ilginç görünüyor. Daha önce okumuştum bu konu hakkında haberleri. Ülkemizin toprakları nice medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Arkeolojik kazıları merakla takip ederim. Teşekkürler bilgi verdiğiniz için.

Cevapla


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************