Nasuh Tövbesi olsun mu ? Nasuh hadisesi Nedir, Ne için edilir - Şiirler Güzel sözler -->

Nasuh Tövbesi olsun mu ? Nasuh hadisesi Nedir, Ne için edilir

Tarih : Mart 31, 2020 Yorum (3)

Bugünlerde en çok dile getirlen kelime Nasuh nedir Nasuh yemini ne için edilir biliyormusunuz ? Gündeme bugün yayınlanan Sefirin Kızı dizinde gelen içeriğinde Nasuh geçen bu cümlenin anlamını sizler için yazıyorum.

Nasuh Tövbesi olsun mu ? Sefirin kızı


Tv dizisi Sefirin kızında öyle bir söz edildi ki, izleyenlerin diline dolandı ve bir anda sosyal medyada da gündem oldu.

İşte diyalog tam da böyle geçti .Adını bir daha anmayacağıma Nasuh tövbesi olsun mu?
Olsun.


'' Nasuh işlenen günahlar için edilen, dönülmez yemin için verilen bir sözdür. Buna kısaca Nasuh tövbesi denir. Bütün işlenen günahlar için kullanılır ve bu tövbe Musa aleyhisselam zamanında yaşanan bir olayla kutsallaştırılmıştır. ''

Hazreti Musa Aleyhisselam zamanında yaşanan Nasuh olayı


Hazreti Musa ( a.s ) zamanında beldede bulunan bir şahsın adı Nasuh 'dur. Nasuh zamanının en yakışıklı siması olarak bilinir, bilinmesine lakin kötü alışkanlıklara sahiptir. İnsanları özellikle kadınları aldatmayı seven biri olarak tanınsada kadınların karşı koyamadıkları bir cazibeye sahiptir. Hangi cins erkek veya kadın fark etmez Nasuh'a baktığında şehvet duyguları uyanır ve istek baktıkça artacak derecede bir ilgiye sahiptir. Nasuh bu durumdan kadın ve erkeklerden faydalanan bir kişi olarak zamana adını duyurmuştur. Kadınlar hamamına girse kadın gibi görünür, erkekler meydanına gitse erkek gibi görünürdü. Nasuh ilişkiye girdiği kadınları yarı yolda bırakarak üzüntülerinden beslenen bir yapıya sahiptir. Ve bu yaptığı meziyetmiş gibi eğlencelerinde anlatırmış. Bir kadın bu durumdan çok muzdarip olur bütün hayatı değişir ve karşısına zamanın Peygamberi Musa a.s çıktığında dertli olduğunu bildirir, Musa a.s ona dua etmesini öğretir ve yardım dilemesi gerektiğini anlatır. Kadın acısını düşünerek Rabbine seslenir ve bekler. İşte bundan sonra Nasuh için farklı günlerin haberini Musa a.s dan alacaktır.

Musa aleyhisselam peygamberlik yaptığı dönemde Allah ile görüşme sağlamak istediği zaman dağa çıkar ve oradan Rabbi ona seslenirdi, İşte böyle bir günde Musa a.s için bir sesleniş oldu ve Nasuh için bir bildiri oldu. Musa a.s bunun için çok üzüldü lakin yapılan işlerin acilen Nasuh'a bildirilmesi gerekiyordu.

Musa aleyhisselam beldesinde Nasuh'u arar ve bulur. Nasuh'a yaptığı işleri Rabbinin bildirmesiyle tek tek anlatır. Buna şaşıran Nasuh, bir insanın bu bilgileri bilmesinin doğal olmadığını Musa a.s ın Rabbine inandığını dile getirir. Nasuh için bir uyarı gelmiştir, Nasuh bu belde ve insanların olduğu yeri terk etmelidir yoksa Musa a.s ın Rabbi tarafından cezalandırılacak olduğu bildirilmiştir.

Nasuh düşündüğünde bu kudretli varlığın (Allah c.c) bütün yaptıklarından haberdar olup, işlediği vakaları Musa a.s ile paylaşması nedeniyle büyük bir üzüntüye kapılır. Beldede ki insanlarında artık onu anladıkları ve günahkar biri olarak anmaları Nasuhun pişmanlığını getirir. Bu pişmanlık tam bir dönüş yolu sağlar iman etmek ister bu nedenle Musa a.smın yanına koşar beni af ettir Musa a.s der ben senin Rabbına iman ettim ona inanıyorum desede Musa a.s Allahın emrinin net olduğunu buradan gitmesi gerektiğini affının yalnızca Allah c.c tarafından bilineceğini kendini aşan bir durum olduğunu izah eder.

Bu durumun Nasuh için çok kötü bir vaziyet olduğunu düşündükçe pişmanlık derecesi artar. Lanetlendiğini düşünür ve aşırı bir pişmanlık yaşar. Kendini bu üzüntüyle bir dağa taşımak üzeredir ki o anda Musa a.s Nasuh için bir dua öğretir ve bunu tekrarlayıp Rabbinden yardım iste der.
O dua şöyledir ' Ya Rab, ben pişmanlık duydum bütün yapmış olduğum günahlardan. Keşke yapmasaydım Musanın Rabbine yemin ederim ki bir daha ben yapmayacağım beni affet ' diye Nasuha tekrar ettirerek öğretir. Nasuhla birlikte beldenin çıkışına kadar giden Musa a.s beldeden çıktığına emin olmalıdır çünkü eğer çıkmazsa Musa a.s ın beldesi komple helak edilecektir.

Nasuh bir dağda bir mağara içine yerleşir fakat içinde ki acı o kadar büyür ki bütün yapmış olduğu kötülükler gözünün önüne gelir. Musa a.s ın dediklerini o acıyla söyleyerek tekrar eder. Bu pişmanlık üç ile bir hafta arasında olduğu söylenir. Nasuh bu pişmanlık neticesinde yemeden içmeden kesilir ve tek bir derdi vardır bütün herşeyi gören ve bilen Rabbe kendini af etirebilmektir. Bu zamanın sonunda Nasuh ruhunu orada ölüm meleğine teslim eder.

Musa aleyhisselam Rabbiyle görüşmek için dağa çıktığında Rabbi ona Nasuh için seslenir. Ey Musa, Nasuh pişmanlığı yüreğinde yaşadı ve onu af ettim, lakin onun ruhunuda teslim aldım onun cenazesini al yıka ve göm der. Onun bütün günahları af oldu, bunu ibret olsun diye ahaline duyur der.

Musa a.s yanında ki dostlarıyla Nasuhu aramaya çıkarlar. Dostlarıyla Nasuhu bulduklarında gözlerine inanamazlar, Nasuh secde halindedir ve ruhunu teslim etmiştir fakat bedeni hala tazedir. Nasuh temizlenmek üzere Musa a.s ve dostları tarafından alınır ve defn edilir. Bütün ahali defn sırasında bulunması nedeniyle Musa a.s Nasuhun son durumunu izah eder. Pişmanlık duyarak Rabbine yalvardı ve o af edilip edilmesede canının teslimini istedi ve Rabbi duasına karşılık verdi ve onu af etti bütün günahlarını af etti.

Nasuh bir çok kutsal kitapda günahkar kullara örnek olarak anlatılan olaydır. 


İslam inancında Nasuh tövbe olarak adlandırılmıştır. İşte bahsedeceğim Ayet bunu izah eder.''Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: "Rabbimiz! Nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter."

Bu tövbe ile insan islam inancına göre kutsallaşır. Bu durum ile inancını ve imanını tazelerse onun için bir çok müjde vardır. 


Lakin yaşadığımız dönemin adı kıyamet zamanıdır, bu zamanda alemet olarak gösterilen bir bildiri ise Tövbe kapılarının kapanacağıdır. Dizi de bu sözler kullanılırken kapıların kapandığını göreceksiniz.Dikkat çekici bir bölümdü. 

Nasuh tövbesi etmeyi ve insanı kamil gibi yaşamayı Rabbim cümle aleme nasip eder duasını esirgemeyin. 

3 Comments

Comments Yap
avatar

Eline sağlık değerli üstadım .. ahmet

Cevapla
avatar

Bu nasıl bir bilgidir ki bu zamana kadar gelmiş, Nasuh tövbesini bende diziden duydumda ne olduğunu bilmiyordum teşekkür ederim.

Cevapla
avatar

Teşekkür ederim arkadaşlar ince yorumlarınız için Nasuh 'u tanımış olduk adına yapılan Tövbeyi de anlamayı Rabbi miz nasip eder inşallah.


Okuduğunuz bu konu için yorum yapmak istermisin ?
Daha fazla içerik paylaşmamız için heyecanlanmalıyız bize yorum yaparak fişeklenmemizi sağlarmısın ?
*******************
#Edebiyat Sitesi Yazı - Yorum ilişkisi içerisindedir bu yüzden
******************
Yorumlarınızı önemsiyoruz ve bizim için yorumlarınız önemli.

******************
Yorum yapmak için Forumu doldurup düşüncenizi paylaşın lütfen
*****************